Zadanie 4

Wsparcie procesu publikacyjnego w ramach Konsorcjum

W ramach zadania wsparty zostanie proces prowadzenia badań naukowych oraz przygotowania i upowszechniania wspólnych publikacji naukowych w obrębie Uniwersytetu Europejskiego EUNICE poprzez opłacanie publikacji w uznanych międzynarodowych czasopismach (Open Access) z listy MNiSW (min. 100 pkt.).

Z końcem roku 2024 zakończy się finansowany w ramach programu Horyzont2020 realizowany w obrębie sojuszu projekt REUNICE (Research with and for society in EUNICE). Projekt ten ma na celu . zbudowanie współpracy naukowej w ramach sojuszu oraz współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także rozwój m.in młodych utalentowanych naukowców. Ponadto w ramach projektu REUNICE powstała platforma ułatwiająca pozyskiwanie osób do realizacji badań naukowych i tworzenia wspólnych wniosków grantowych w ramach EUNICE ( ). Dzięki temu oraz dzięki zbudowanym relacjom i zrealizowanym wspólnie projektom, www.catalyst.uwasa.fi obserwowany jest trend do nawiązywania coraz większej liczby współprac w obszarze naukowym pomiędzy Partnerami. Jednocześnie dystrybucja środków z dotacji ministerialnych na prowadzenie badań naukowych w uczelniach kierowana jest bezpośrednio do wydziałów, które te badania realizują. W związku z tym DUE nie posiada środków na wsparcie procesu publikacyjnego wynikającego z nawiązanych w sojuszu współprac. Ponadto w ramach projektu EUNICE4U nie zostały zarezerwowane środki na cele związane ze wsparciem publikacji naukowych.

Co za tym idzie, pozyskanie środków umożliwiających dokonanie opłat publikacyjnych w znaczącym stopniu przyczyni się do rozwoju całego Uniwersytetu Europejskiego i zachęci naukowców do realizacji wspólnych badań. Osoby prowadzące badania w rozproszonym środowisku będą mogły wykorzystać te środki na wspólne publikacje sygnowane współpracą w obrębie sojuszu – w ramach regulaminu wsparcia zawarta zostanie konieczność uwzględnienia minimum 1 Partnera w każdej ze wspartych publikacji.

Aby osiągnąć założone w zadaniu cele, na wstępnym etapie powołany zostanie koordynator posiadający doświadczenie w realizacji badań i projektów, który opracuje regulamin oraz kampanię promocyjną. Następnie prowadzona będzie stała rekrutacja, umożliwiająca aplikowanie o środki na rzecz opłat za publikacje tworzone w zespołach pracowników sojuszu. W procesie rekrutacji uwzględniona zostanie zasada równości szans i niedyskryminacji, w tym dostępności dla osób o szczególnych potrzebach, a także z uwzględnieniem zasady równości szans kobiet i mężczyzn przeciwdziałając wszelkim formom dyskryminacji. Zakłada się wsparcie dla 8 publikacji z niepowtarzającymi się autorami, tak, aby jak najwięcej osób mogło uczestniczyć w realizacji zadania.

Środki na wsparcie publikacji w uznanych czasopismach międzynarodowych publikujących w wolnym dostępie znacząco przyczynią się do zwiększenia zdolności instytucjonalnej potrzebnej do budowania partnerstw międzynarodowych, a także wzmocnienia pozycji PP w wymiarze międzynarodowym.